Frenship High Teams Headed to State in SkillsUSA Competitions

Frenship High Teams Headed to State in SkillsUSA Competitions

Congratulations to the 47 Frenship High School students who qualified for the Texas State SkillsUSA Conference competitions with outstanding performances during the District 3 SkillsUSA Leadership contest on Saturday, February 6 at South Plains College in Levelland.

The Frenship High Law Enforcement team brought home 31 medals during the weekend competition, and 23 students qualified to compete at the state level. The FHS Automotive Technology team qualified 13 for state, the FHS Media Technology program is sending six state qualifiers to Corpus Christi, and all five FHS Construction Technology students who participated qualified for state.

Below are the results for Frenship High School from the District 3 SkillsUSA contest:


Construction TeamCONSTRUCTION TECHNOLOGY

Construction Material ID Contest

1st Place: Ethan Moseley and Jared Felan

4th Place: Cheyenne Carter and Tara Qualls

Architectural Drafting Contest

1st Place: Colton Lewis

Construction Tool ID Contest

2nd Place: Tara Qualls


Building SearchLAW ENFORCEMENT

Building Search

2nd Place: Austin Harvey, Matthew Peer, Caleb Aguirre, Isaiah Johnson

3rd Place: Robert Smith, Marcus Seales, Louis Vasquez

Crime Scene Investigation

1st, 2nd, 3rd Place Teams

CSI TeamsCriminal Justice Quiz Bowl

2nd Place Team: Paige Hector, Rachel Romero, Destiny Garcia, Joann Luna, Jacob Turner

Prepared Speech

1st Place: Dylan Pena

Customer Service

1st Place: Marcus Seales

2nd Place: Ethan Marquez

Quiz BowlJob Demonstration Open

2nd Place: Elnora Awatt

Misdemeanor

2nd Place: Louis Vasquez

Felony Traffic Stop

2nd Place: Brooke Sosa and Destiny Garcia

3rd Place: Ethan Marquez and Robert Smith


Media TeamMEDIA TECHNOLOGY

Broadcast Team

2nd Place: Case Blackwell, Hannah Franklin, Matthew Bownds, Greg Sandercox

Digital Cinema

1st Place: Aileen Martinez, Robert Mousavi

 


AUTOMOTIVE TECHNOLOGY

SkillsUSA Quiz Bowl

3rd Place: Zach Williamson, Cheyenne Tucker, Camron Alexander, Storey Muse, Justin Shepard, and Jeremy Garcia

Automotive Tool ID

5th Place: Bailey Rodgers

Electrical Technology

1st Place: Marquise Nelson

Power Equipment Technology

1st Place: Skylar Bonnette

2nd Place: Bailey Rodgers

Aviation Technology

3rd Place: Jose Valles

Marine Service Technology

2nd Place: Justin Shepard

Extemporaneous Speaking

3rd Place: Cheyenne Tucker

Technical Related Math:

1st Place: Jordan Hernandez

2nd Place: Lance Lee

CPR/First Aid

2nd Place: Storey Muse

Automotive Service Technology

2nd Place: Lance Lee

4th Place: Zachary Shinn