Frenship Students Find Huge Success at Science Fair

Frenship Students Find Huge Success at Science Fair

Frenship ISD fourth and fifth grade students participated in the South Plains Regional Science & Engineering Fair on February 9 at Texas Tech University. Teachers, parents and judges packed the United Supermarkets Arena to see the students’ work and listen to exhibitors explain their projects.

Students represented their schools well by showing how much they’d learned in science, and as a result, raked in the awards. See below for a full list of award recipients and photos from the event.

Bennett
Aubrey Ducas: 1st place ribbon
Ella Kane: 1st place ribbon
Madelyne Tipton: 1st place ribbon
Alexander Borrego: 2nd place ribbon
Jordyn Hymel: 2nd place ribbon

Crestview
Abigail Duncan: 1st place ribbon, 2nd place trophy overall in 5th grade Biological
Carson Beardemphl: 1st place ribbon
Kasen Brunson: 1st place ribbon
Kylie McKenzie: 1st place ribbon
Luke Patterson: 1st place ribbon
Rebecca Chang: 1st place ribbon
Zachary Long: 1st place ribbon
Carson Hurley: 2nd place ribbon 
Emerson Head: 2nd place ribbon
Hamzah Soujah: 2nd place ribbon
Kaitlin Villarreal: 2nd place ribbon
Madisyn McPhaul: 2nd place ribbon

Legacy
Keegan Martin: SPRSEF Excellence Award
Zack Scott: 1st place ribbon and medal
Annela Camus: 2nd place ribbon
Baye Biddix: 2nd place ribbon

North Ridge
Shane Anish: 1st place ribbon
Mia Ure: 2nd place ribbon, U.S. Army Award
Kamryn Boatright: 2nd place ribbon
Julius Marrufo: 3rd place ribbon

Oak Ridge
Abi Thompson: 1st place ribbon
Brayden Tomlinson: 1st place ribbon
Carter Langen: 1st place ribbon
Mya Perez: 1st place ribbon
Bethany Hutchison: 2nd place ribbon
Eli Jones: 2nd place ribbon
Jaelyn Gomez: 2nd place ribbon
Reghann White: 2nd place ribbon
Sarah Zalawi: 2nd place ribbon
Scout Trumble: 2nd place ribbon

Upland Heights
Crystal Garcia: 1st place medal
Emerie Pharr: 1st place medal
Jetson Hobbs: 1st place medal
Landri Mulloy: 1st place medal
Ashley Griffin: 2nd place ribbon
Brent Richey: 2nd place ribbon
Cooper Archer: 2nd place ribbon
Emily McManus: 2nd place ribbon
Jerrand Carter: 2nd place ribbon
J.T. Martinez: 2nd place ribbon
Max Carriker: 2nd place ribbon

Westwind
Sylvester Barraza: 1st place ribbon and medal
Khristian Castillo: 2nd place ribbon

Willowbend
Grant Sims: 1st place ribbon, 1st place TTU SPRSEF
Myka Huratdo: 1st place TTU SPRSEF
Malikye Desantos: 2nd place ribbon, 2nd place TTU SPRSEF
Jaycee Garza: 3rd place ribbon, 1st place TTU SPRSEF
Camille Powell: 5th place ribbon, 1st place TTU SPRSEF